Dobrodosli. Mostar On-Line stranice.
Dobrodosli
Autor
Gdje je Mostar
Povijest
Danas
Galerija
Poezija
Knjiga Gostiju
Mostar News
Linkovi
Posjetite Mostar
E-Adresar
I.R.C.
Pomoc
Sponzori
Mostar pod Osmanlijskim carstvom
Da bi se ispricala povijest (ili istorija kako hocete) grada Mostara, potrebno je nekoliko knjiga, mozda jedan cijeli CD-Rom. Ovakav jedan html dokument je u svakom slucaju premalo, da bi ucinio tako nesto. Ovo je samo jedan kratki pregled znacajnih dogadjaja u proteklom vremenu. Krenimo iz pocetka.
Pocetkom pete decenije 15 stoljeca spominje se naselje na mjestu danasnjeg Mostara, a uz ime Gost Radina, clana svite Herceg Stjepana. Desetak godina kasnije u jednom dubrovackom dokumentu (1452 godine tacnije), spominju se dvije utvrde na neretvanskom mostu (bio je to viseci most na lancima), a malo naselje sa mostom dobilo je ime po cuvarima mosta: mostar-onaj koji cuva most, rijec slovenskog porijekla.
Ovo podrucje zauzeli su Turci 1466 ili 1468 godine. Naselje se pod nazivom Mostar prvi put pominje 01.06.1474. godine, a tri godine kasnije ima 19 kuca i jednog neozenjenog (prema Tapu tahri defteru).
Zbog velikog strateskog znacaja grad se ubrzano siri, svestrano se razvijaju znanstvo i trgovina, grad postaje i centar prosvjete i kulture ovoga dijela Osmanskog carstva.

Prvi mejdan-trg nastaje sjeverno od mosta. Sinan, upravnik provincije 1475. godine podize dzamiju i hamam (javno kupatilo). Oko mejdana, na strmim obalama Neretve nizale su se orijentalne kuce unutar avlija punih cvijeca. Karadzozbeg je donator najznacajnije mostarske dzamije podignute 1557 godine (i nazvane po njemu), zajedno sa medresom (vjersko skolom). Godine 1566 zavrsena je i izgradnja novog kamenog mosta, pod vodstvom Hajrudina, ucenika Sinana. Sam most i srednjovjekovne kule Tara i Helebija - nadogradjene od Turaka, zajedno sa kulom Hercegusom, predstavljaju cijelinu izuzetne umjetnicke i istorijske vrijednosti. O mostu su pjesnici pjevali, a slikari ga slikali.gradjevinari se divili vjestovitom Hajrudinu.

Sa obe strane uz most esnafi podizu carsije Kujundziluk, Prijecku i druge. Pored Karadzozbegove dzamije nicu jos tri izuzetno lijepe i neobicne dzamije. Prvo je 1564. podignuta dzamija Nasuh-age Vucjakovica, danas poznatija kao dzamija "pod lipom". Zatim 1617 je izradjena Koski Mehmed-pasina dzamija, na stijeni iznad same Neretve. 1620. dignuta je dzamija Roznamedzi Ibrahim-efendije, ciji prozori, sefere na munari i unutrasnjost imaju jedinstvene ukrase od kamena.
U 17. vijeku Mostar ima 1000 kuca i oko 12000 stanovnika. U preko 300 ducana zivi 30-tak zanata, od kojih neki dosezu visoku vrijednost. Dok je Turska imperija bila u usponu sagradjeni su neke gradjevine od monumentalnog znacaja:
Vodovod (1629-30), Cajvan begov hamam (1658), Kriva cuprija (prije 1558), a dozvoljava se gradnja Stare (obnova 1833) i Nove pravoslavne crkve (1873) i Rimokatolicke crkve (1866), veoma vrijednih objekata na ovom podrucju.

U pricu grada mora se uvesti i informacija da je Mostar u drugoj polovici osmanlijske vladavine bio vezirski grad. Na vezirsku stolicu tada se u Mostaru propeo Ali-Pasa Rizvanbegovic, potomak jedne od najstarijih begovskih porodica u Hercegovini. Fra Grga Martic mu se divi, nazivajuci ga velikim rodoljubom. Vidio je u Ali-Pasi covjeka spremnog da pomogne svakom.
No spletke oko njega navukose na njegovu glavu gnjev Stambola, na to je Ali-Pasa bio smjenjen i ponizen od njegovog nasljednika. Koji je pustio da ga zavezanog i naopako okrenutog kljuse vuce kroz Mostarsku carsiju. To biva i kraj vezirstva u Hercegovini.
Uz staru biskupiju don Frano Milicevic 1872. osniva i prvu stampariju u gradu Mostaru, u narednoj godini don Frane pocinje izdavati prvi kalendar "Mladi Hercegovac", a kasnije je pokrenuo i prvi knjizevni list "Bosiljak Hercegovacki", ovdje je 1875 odstampan i Deefov roman "Robinson Cruso".

1878-1918
1878 Mostar (i cijela zemlja) pada pod Austro-ugarsku vlast. Mostar i pod novim carstvom ostaje vazan vojni centar. U cetri decenije austrougarske vlasti u gradu nicu nove kasarne i utvrdjenja.
Mostar se zbog strateskog znacaja sve vise i bolje putevima povezuje a kroz njega uskoro prolazi pruga koja ide od Mekovica prema Sarajevu.
Mostar postaje grad u kojem se sastaju Zapad i Istok, kraj hamama nicu hoteli, kraj ascinica nicu restorani.
Prvi veliki, moderni i evropski hotel u ovom gradu ne "Neretva" (1892). Sagradjen na samoj rijeci uz novi most sa ulazne strane cini jedinstvo sa prostranim parkom. Zbog jednog dijela koji se nalazi pod zemljom ne stavlja utisak glomaznosti i nipocemu se nerazlikuje od susjednih zdanja.
"Pod mojim hotelskim prozorima tece Neretva i ja je slusam i nocu.
Sum vode, koja protice po kamenu, u mjesecini, najljepsi je zvuk na svijetu." Napisao je jedan pjesnik u prolasku kroz Mostar.

U austrougarsko doba u Mostaru radi 8 stamparija, koje su u isto vrijeme i izdavacke kuce. Najznacajnije su :
Tiskara don F. Milicevica, te stamparija Pehera i Kisica, zatim Vladimira Radovica, Trifka Dudica i Muhameda Bekira Kalajdzica. Tako je Mostar uz Novi Sad postao najveci izdavacki centar na podrucju bivse Jugoslavije.

1893 godine u Mostaru je osnovana poznata Mostarska "Stara Gimnazija". Mnogi Muslimanski stanovnici su tijekom austougarske vladavine prodali svoju zemlju i otisli se u Tursku. Inspiriran tim odlaskom Aleksa Santic je 1896 objavio svoju cuvenu pjesmu Ostajte ovdje.
1911. Mostarske ulice osvjetlile su elektricne zarulje.
1914. svecano je otvorena Mostarska "Banja", koja posjeduje pored tuseva, veliki bazen, kavanu, frizerski salon, turski salon za odmor i parno kupatilo. "Banja" je sagradjena u mavarskom stilu, po uzoru na Veliko kupatilo u Budimpesti.
Ovdje se i zavrsava ovaj kratki "put kroz vrijeme", nadam se da sam vam pomogao da saznate malo vise o povijesnim cinjenicama vezanim uz Mostar.
Greske su moguce i dogadjaju se te bih vas molio da mi u slucaju da otkrijete neku gresku posaljete E-Postu. (ili ukliko imate dodataka za ovaj dokument!)
Hvala unaprijed.

©Kvesic Zeljko 1996-1998.
Doc Communications.
Za kritike i savjete posaljite mi
E-Postu
mostaronline@hotmail.com

Last update on 06.03.98 20:57:02